Przeprowadzka – czas porządków. Czego warto się pozbyć?


Czerwiec 4, 2022

Zmiana miejsca zamieszkania to zadanie, które wymaga logistycznego myślenia pod wieloma różnymi względami. Do jednych z ważniejszych etapów pakowania i przenoszenia rzeczy do zupełnie nowego miejsca zalicza się selekcję zgromadzonego dobytku, zwłaszcza wtedy, gdy przestał się on mieścić w zaledwie dwóch walizkach. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest oczywiście zbyt dobrym pomysłem. W codziennym biegu z łatwością zapominamy, jak dużą część z posiadanych przedmiotów trzymamy wyłącznie z powodu sentymentu, przyzwyczajenia lub „tak na wszelki wypadek”. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach przeprowadzka stanowi doskonałą okazję do wykonania specjalnego rachunku sumienia i rozpoczęcia nowego etapu życia z czystym kontem, czyli – bez stosów rzeczy, których nie potrzebujemy. Z czym zatem powinniśmy się pożegnać, zanim poprosimy firmę przeprowadzkową z Warszawy o pomoc?

Jakich rzeczy warto się pozbyć przed przeprowadzką?

  • Nieużywane rzeczy

Każdy posiada przedmioty, z których korzysta praktycznie na co dzień, ale są również takie, które leżą i tylko się kurzą. Przyjmuje się, że jeśli w ciągu 3 lat nie użyliśmy danej rzeczy, oznacza to, że nie jest nam potrzebna do codziennego funkcjonowania. Przeprowadzka to idealny pretekst do pozbycia się tego typu akcesoriów.

  • Zepsuta elektronika

Nieużywany już odtwarzacz muzyki, niedziałający mikser, rdzewiejąca pralka – bez względu na to, z jakiego powodu sprzęt elektroniczny przestał prawidłowo funkcjonować, nie chcemy go w naszym nowym domu. Takich rzeczy należy się kategorycznie pozbyć, zwłaszcza jeśli naprawa mogłaby się okazać droższa od zakupu nowego sprzętu.

  • Stare meble

Przeprowadzając się do nowego mieszkania bądź domu – zwłaszcza jeśli zostaliśmy jego właścicielami – zwykle planujemy inny wystrój niż ten towarzyszący nam w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Jeśli nie chcemy przewozić starych szafek czy wysłużonego łóżka, jest to idealny moment na pozbycie się również tego wyposażenia.

  • Niepotrzebne dokumenty

Któż z nas nie gromadzi mimowolnie starych paragonów, zapisanych na brudno notatek czy list zakupów? W szafkach często można się też natknąć na nieaktualne gwarancje bądź dawno przeczytane gazety. Jeśli znajdziemy wśród nich interesujące nas fragmenty, warto je wyciąć i schować do teczki, natomiast resztę – należy bez wahania oddać na makulaturę.

  • Nienoszone ubrania

Miejsce na wieszakach zajmują koszule lub bluzki, które mieliśmy na sobie tylko raz w życiu, w komodzie upchnięte są ubrania, które dawno wyszły już z mody, a na dnie szafy ukryły się spodnie, które wytrwale czekają na powrót do dawnej wagi. Oddanie nienoszonych ubrań znajomym lub potrzebującym zaoszczędzi nie tylko miejsce, ale i czas na pakowanie.

  • Artykuły spożywcze

Nie ma sensu wozić ze sobą zgrzewki wody, kilku kilogramów mąki czy zamrożonego schabu. Nie są to lekkie rzeczy (zwłaszcza skumulowane), dlatego przed przeprowadzką warto rozplanować posiłki w taki sposób, by wykorzystać jak najwięcej zapasów z szafek oraz lodówki. Należy również przejrzeć daty ważności produktów spożywczych i wyrzucić te przeterminowane.

  • Zbędne kosmetyki

W przypadku przeglądania kosmetyków sytuacja wygląda analogicznie jak podczas sprawdzania jedzenia – one również mają swoją datę ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać, inaczej może się to skończyć poważnymi problemami alergicznymi. Warto też wyrzucić zaschnięte lakiery do paznokci czy zbrylony tusz do rzęs.