Jak transportować delikatne przedmioty w trakcie przeprowadzki?


Maj 18, 2022

Przeprowadzka to ogromne wydarzenie w życiu człowieka, jednak zanim na dobre rozgościmy się w nowym lokum, trzeba wcześniej spakować cały dobytek i przewieźć go na miejsce. Wiele z przedmiotów codziennego użytku pakuje się sprawnie i bez większych problemów (np. ubrania, książki, zabawki), natomiast w przypadku delikatnych akcesoriów zadanie to może już nie być takie proste. Chodzi przede wszystkim o wszelkie ruchomości wykonane ze szkła lub porcelany oraz drogie sprzęty elektroniczne. Obawa, że ulegną one stłuczeniu, obiciu lub uszkodzeniu, wydaje się całkiem uzasadniona – wszak podczas transportu samochodowego istnieje całkiem spore ryzyko, że na zakrętach lub nierównościach przewożone pudła będą o siebie wzajemnie uderzać. Aby oszczędzić sobie związanego z tym stresu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dobytku.

Jak odpowiednio zabezpieczyć delikatne przedmioty?

  • Opakowanie

W pierwszym kroku należy wybrać kartony do pakowania. Wskazane jest, aby były one idealnie dopasowane do wymiarów przewożonych przedmiotów, gdyż wolna przestrzeń nie chroni ich przed wstrząsami i zwiększa ryzyko uszkodzenia podczas drogi. Należy również zadbać o to, aby karton był możliwie jak najgrubszy – cienkie ścianki pudełka będą podatne na wgniecenia podczas transportu, a to może skutkować rozerwaniem opakowania podczas przenoszenia. Dodatkowo warto wzmocnić dno kartonu za pomocą szerokiej taśmy klejącej dobrej jakości. Aby mieć pewność, że użyte pudełka są odpowiednio wytrzymałe, najlepiej zwrócić się z prośbą do firmy Relotrans, która w ramach kompleksowych przeprowadzek w Warszawie oferuje również usługę pakowania rzeczy, w tym zapewnia wszystkie niezbędne materiały.

  • Wypełnienie

Delikatne przedmioty, takie jak naczynia, wazony czy kosmetyki przechowywane w szklanych flakonach, należy jeszcze przed umieszczeniem ich w kartonie owinąć pojedynczo szarym papierem bądź folią bąbelkową. Na końcu możemy dodatkowo zabezpieczyć zawiniątka taśmą, by podczas transportu nie uległy przypadkowemu rozwinięciu. W przypadku lustra warto umieścić na nim duże „X” z papierowej taśmy klejącej – co prawda nie ochroni to tafli przed ewentualnym stłuczeniem, niemniej uczyni ją nieco odporniejszą na wstrząsy. Delikatne przedmioty można też włożyć do kartonu, który następnie zostanie wypełniony np. styropianowymi kulkami, skropakiem, nadmuchanymi woreczkami lub zgniecionym w kulki papierem. W roli zamiennika sprawdzi się także pocięta na drobne kawałki gąbka tapicerska, zmięty materiał czy nawet stare gazety.

  • Oznakowanie

O czym jeszcze należy pamiętać, zanim nasz dobytek znajdzie się w nowym lokum? Po spakowaniu rzeczy warto zaznaczyć markerem (najlepiej z kilku stron naraz) kartony z delikatnymi przedmiotami, pisząc na nich „uwaga, szkło!” albo nazwę tego, co dokładnie się w nich znajduje. Ponadto koniecznie trzeba zadbać o to, aby wskazać, która strona pudła powinna znajdować się u góry. Dzięki temu pracownicy firmy przeprowadzkowej będą wiedzieli, jak postępować z naszymi pakunkami i w jaki sposób układać je w samochodzie – najlepiej bowiem, aby stały one nieruchomo i nie były przygniecione innymi, cięższymi paczkami. Przyda się to również wtedy, gdy będziemy zajmować się rozpakowywaniem kartonów, ponieważ unikniemy chaosu i niepotrzebnego bałaganu.